Kampania reklamowa

Internet zaczyna stopniowo dominować nad innymi mediami. Większość potencjalnych klientów ma już dostęp do sieci i korzysta z Internetu w poszukiwaniu produktów i usług. Przedsiębiorcy też traktują reklamę w Internecie na równi z tą w telewizji, radiu i gazetach. Dodatkową zaletę reklamowania się w sieci jest dużo niższa cena.

Podstawowym warunkiem skutecznej kampanii reklamowej jest własna strona internetowa. Tu muszą się znaleźć szczegółowe informacje i firmie, oferowanych produktach i usługach. Strona firmowa jest podstawą budowania wiarygodności firmy. Szczegółowych danych nie da się umieścić bezpośrednio w reklamie, bo też nie takie jest jej zadanie. Reklama promuje markę firmy lub jej wyroby, a gdy zainteresuje klienta, to za jednym kliknięciem musi być przeniesiony do strony firmowej gdzie znajdzie dokładne informacje.

Strona internetowa to też podstawa komunikacji z klientem. Odbiorca mailingu tu może zdecydować czy subskrybować newsletter, czy wypisać się z mailingu. Na stronie mogą być ankiety dzięki którym poznamy potrzeby klientów.

Zakres kampanii reklamowej uzależniony jest od potrzeb firmy. Często chodzi tylko o budowanie dobrego wizerunku firmy i utrzymanie stałego kontaktu z jej klientami. Do takiej funkcji zupełnie wystarczy newsletter. Zgodnie z polskim prawem nie można go wysyłać bez zgody odbiorcy, poza tym wysyłanie niezamawianych wiadomości często przynosi odwrotny efekt, oferta jest traktowana jako spam.

Zgodę na subskrypcję newslettera można uzyskać przez jednorazowe zapytanie do adresata. Jeśli nie zawiera one w sobie treści reklamowych, nie jest to niezgodne z prawem. Podjęciu decyzji sprzyja jasna informacja o polityce prywatności. (np. zapewnienie, że firma nie odstępuje danych innym i że przetwarza dany wyłącznie na potrzeby newslettera.) Większość odwiedzających zapisuje się na newsletter bezpośrednio na stronie firmowej, bo informacje zawarte na stronie ich zainteresowały i chcą otrzymywać wiadomości o nowościach, promocjach lub zmianach na stronie.

Jeśli nie posiadamy własnej bazy danych ani nie chcemy inwestować w programy do mailingu, można skorzystać o komercyjnej oferty wyspecjalizowanych firm. Rozesłanie mailingu można zlecić u dostawcy bezpłatnych kont pocztowych lub do użytkowników popularnych portali społecznościowych. Zakładając bezpłatne konto, klienci wyrazili zgodę na otrzymywanie reklam i określili swoje preferencje. Wiadomości trafiają tylko do tej grupy odbiorców, których zainteresowania są zgodne z profilem naszej oferty. Taka forma reklamy przynosi zwykle dobry efekt jednak sporo kosztuje.

Aby utrzymać stały kontakt z klientami i najlepiej dopasować ofertę do ich potrzeb trzeba samemu organizować kampanie reklamowe. Obok własnej strony internetowej najważniejszym elementem sukcesu jest własna baza danych o klientach. Nie warto takiej bazy kupować w okazyjnych ofertach. Zwykle są to adresy zbierane bez zgody właścicieli lub od ludzi o nieokreślonych preferencjach.

Dobra baza danych to taka, którą samemu gromadzimy przez subskrypcje na stronie internetowej lub zgodę po jednorazowej wysyłce. Klienci którzy zgodzili się na otrzymywanie reklamy, byli zainteresowani ofertą z naszej strony, na pewno chętniej przeczytają nasze wiadomości. Jeśli oprócz własnej bazy chcemy skorzystać z zewnętrznej zakupionej od rzetelnej firmy, to i tak warto wcześniej zweryfikować adresy email, bo fakt udzielenia zgody na mailing w jednej firmie nie oznacza zgody na otrzymywanie reklam od innych dostawców. Niezbędnym narzędziem do mailingu jest specjalistyczne oprogramowanie. Nie można wysyłać reklam z programu pocztowego, bo jest to bardzo nieprofesjonalne i zwykle nasze wiadomości są blokowane przez program antyspamowy, a w niedługim czasie również nasz adres zostanie całkowicie zablokowany.

Programy do mailingu mogą działać na własnym komputerze lub na zewnętrznym ASP, warunki jakie powinien

spełniać opisane są w dziale: programy do mailingu.

Przy profesjonalnej kampanii reklamowej możemy na bieżąco kontrolować jej efekty. Trzeba wiedzieć czy reklama trafia do odbiorców, jaki jej procent jest kasowany bez otwierania, ilu odbiorców kliknęło w odsyłacze, ilu wypisało się z listy mailingowej. Wszystkie te dane są wyrażone we wskaźnikach CR (ang. Click Rate) np.
  • CTR (Click Through Ratio) - wskaźnik ilości otwieranych wiadomości, czyli reakcji odbiorcy na reklamę
  • CPC (Cost Per Click) - Koszt jednego kliknięcia
  • CR (Conversion Rate) - skuteczność reklamy mierzona ilości odwiedzin strony, dokonania zakupu lub innej konwersji.

Nawet dobrze dopasowany target nie gwarantuje skuteczności reklamy, gdy sama wiadomość nie zainteresuje odbiorcę. Zasady pisania dobrych wiadomości opisane są w dziale: jak pisać wiadomości.

Rozsyłając mailing trzeba zawsze wczuć się w rolę jego odbiorców. Zbyt natarczywe reklamy są kasowane bez otwierania, a nadawcy blokowani. Wiadomości powinny zainteresować klientów, zachęcić od odwiedzenia strony i systematycznie budować pozytywny wizerunek firmy. Należy zachować umiar w wielkości przesyłki i częstotliwości jej otrzymywania.

Badania statystyczne dowodzą, że efektywność e-reklamy stale rośnie. Ograniczenia wynikające z przepisów prawnych dotyczących spamu i konieczności uzyskania zgody na mailing, wymuszają na marketerach dbałość o jakość przesyłanych wiadomości, lepszą segmentacje odbiorców i dopasowanie reklam.